Yeni Yıla Girmeden Hayatımıza Girenler

2017 Yılının son gününde evlerimizde istirahat ederken bir süredir gündemi meşgul eden zam haberleri ile insanın biraz canı sıkılmıyor değil. Malum zamların birçoğundan haberiniz var fakat medyaya yansımamış en azından benim dikkatimden kaçmış bir zam haberini sizinle paylaşıp hem haberdar olmanızı sağlayacağım hem de biraz iç çektirteceğim.işte yeni yıla girmeden hayatımıza girenler:

Resmi Belgeler ile İlgili Zamlar

Bildiğiniz gibi muhtarlıklar ve noter gibi yerlerde yapılan işlemlerin sonunda size bir evrak veriliyor. Bu evraklara genel olarak değerli kâğıtlar denmekte. Bu değerli kâğıtlar tabi ki ücretsiz temin edilmiyor. Bu zamana kadar hep belli bir ücreti olmuştur. Yeni yıla girmek üzereyken seri zam haberlerinin ardı arkası kesilmezken bir de bu değerli evraklara zam haberini aldıktan sonra devlet dairesinde neredeyse hiç işi olmayan biri olarak benim bile canım sıkıldı. Zaten aralık ayı hepimiz için zam gerginliği ayı demek. Ayrıca yılsonları vergi dilimi artan ve azalan maaş potansiyeline ulaşmış çalışanlar için zaten yeterince sıkıntılıyken bir de böyle peş peşe zam haberleri insanı epey tedirgin ediyor.

Bu kadar zam haberinden sonra akla ilk gelen elbette çalışanların maaşlarına yapılacak olan zam oranları. Neticede birbirini karşılamama durumunda insanlar ciddi geçim sıkıntısı yaşamakta ve hem ekonomik hem de manevi olarak üzüntüler yaşamakta. Konu maaştan açılmışken asgari ücretin 1600 TL olduğunu da belirtelim. Benim fikrim az olduğu yönünde. Bugün itibariyle en az 2000 TL olması gerektiği düşünenlerdenim.

Konumuza geri dönersek, değerli evraklarda yapılan zam oranlarını çok güzel bir liste şeklinde aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Noter, muhtarlık veya diğer devlet dairelerinde çok işi olanlar biraz üzülecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir