Nedir Bu “e-”nin Hikayesi?

Bilgisayarın iş yerlerimize hatta evlerimize kadar girmesinden sonra hızla ilerleyen teknoloji, dünyada ve aynı zamanda ülkemizde bilgisayar kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırırken, zaman alan pek çok işin aynı anda çok daha hızlı ilerlemesine olanak sağlıyor. Birtakım kelimelerin başına e- ibresi geldiği hepimizin malumu. Peki, bu “e-“nin sırrı nedir?

“-e” Neyi İfade Ediyor?

Kelime anlamı olarak elektronik ortamı ifade ediyor aslında. Normal düzende devam eden işler, süreçler elektronik ortamda gerçekleştirildiği zaman bu süreç ve işlerin tanımlandığı kelimelerin başına “e-“ ibresi geliyor.

Daha somut bir örnek vermek gerekirse; sıklıkla kullandığımız e-Devlet uygulaması. e-Devlet uygulaması vatandaşların devlet dairelerine gitmeden çoğu evrak işlerini hızlı ve pratik yoldan elektronik ortamda halletmelerine olanak sağlıyor. Teknolojinin bu kadar efektif kullanılmadığı zamanlarda, insanlar devlet dairelerinde kaybettikleri zamanın yanında kullanılan milyonlarca kağıt evrak, doğal hayatı da olumsuz etkiliyordu. Bir şirket üzerinden gidersek, bir personelin işe başlaması durumunda yapılması gereken ilk iş evraklarının tamamlanıp, şirket yetkilisinin veya mali müşavirinin bağlı olduğu SGK temsilciliğine gidip beyanda bulunması gerekiyordu. İşlemlerini halledeceği sürede beklediği sıra yani kaybettiği vakti günümüzde elektronik ortamda hallederek çok daha hızlı sonuç alınabiliyor. Bu da ciddi oranda zamandan tasarruf demek oluyor.

e- ile ilgili tabi bazı istisnai durumlar da yok değil. e-Şube kullanmak yerine bankacılık sektöründe internet bankacılığı diye bir terim üretildi. Tıpkı e-Devlet uygulamasında olduğu gibi bankacılık işlemleri de elektronik ortamda gerçekleştirilebilir duruma geldi. İlk zamanlar iki hatta üç aşamalı güvenlik süreçlerinden geçerek internet bankacılığı hesabınıza erişebiliyordunuz. Öyle ki bu ilk zamanlar, insanlar internet korsanlarının kötü niyetlerinden dolayı para transferi ve alışveriş yapmaktan korkar hale gelmişti. Şimdi ise gelişen elektronik güvenlik sistemleri ile artık sadece bir kullanıcı adı ve şifre ile internet bankacılığı, kolayca kullanılabilir bir vaziyete erişmiş durumda.

Bir diğer e- uygulaması 2013 yılından beri ülkemizde kullanılmaya başlanılan ve Gelir İdaresi Başkanlığınca yürütülen e-Dönüşüm uygulamaları. Bunlardan en önemlisi E-Fatura. Hayatımıza girmeden evvel, sayfalarca yazdırılan kâğıt faturalar, baskı maliyetlerini de beraberinde getiriyordu. Ayrıca kâğıt faturaların karşı tarafa ulaştırılma sürecinde kargo masrafları ve aksaklıklar, tahsilat sürecini ciddi oranda etkiliyordu. En önemlisi yaşanan anlaşmazlıklarda ispat etmek bir hayli güç bir durumdu. E-Fatura uygulaması ile şirketler baskı, kargo ve anlaşmazlık durumundaki maliyetlerden tamamen kurtulmuş oldu. Elektronik ortamda kestiğiniz bir fatura 1-2 dakika içerisinde karşı tarafa ulaşmış ve resmiyet kazanmış oluyor. Bu kadar kısa sürede ulaştırabildiğiniz faturanın tahsil edilmesi sizin veya ekibinizin hünerlerine kalmış demek oluyor.

Bahsettiğimiz örneklerin dışında binlerce özel ve kamu elektronik uygulamalar mevcut. Örneğin Sağlık Bakanlığı önderliğinde yürütülen e-Nabız uygulamasının son zamanlarda popülerliği iyice arttı. Vatandaşlar ve şirketler kamu uygulamaları ile bir şekilde haşır neşir durumda fakat özel elektronik uygulamaların farkındalık yaratması için şirketlerin biraz araştırma yapmaları ve ihtiyacı belirlemeleri gerek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir