Gelir Gider Takibi ve Nakit Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Her birey kazancı doğrultusunda harcamalarını yönetmeye çalışır. Günümüz şartlarında bu pek mümkün olmasa da gelir gider dengesini korumak herkesin temennisi. Gelirden fazla borçlanma insanları zora soktuğu gibi yaşam standardını da aşağıya çekmekte. En önemlisi eski toprak insanların tabiri ile kefen parası bile biriktirmekte dahi zorlandığımız, acı bir gerçek.

Kurumsal Gelir Gider Takibi

Bireyler gibi şirketler de gelir ve giderlerini kontrol altına alarak kar etmeyi hedefler. Şirketler aslında para biriktirmeye çalışır. Bireylerin harcamaları şirketlere göre daha küçük ölçekte olduğu için hiçbir birey kendine muhasebe uzmanı tutmaz. Fakat şirketlerde durumlar biraz daha farklı. İleri tarihte gerçekleşecek ödemeler ve tahsilatların takibi, devlete yapılacak beyanlar, kar zarar hesaplarına kadar birçok noktada takip edilmesi gereken hususlar mevcut.

Temel olarak bir şirket bir ürün veya hizmeti tüketicisi ile buluşturur. Bu satıştan elde ettiği gelir cirosu anlamına gelir. Ürün veya hizmeti üretirken gerçekleştirdiği masraflar maliyetini oluşturur. Bu maliyet içerisinde personel masrafları, hammadde, kira vb. giderler bulunur. Elde ettiği cirodan maliyetlerini çıkardığında geriye kalan net kazancını ifade eder.

Bu tür hesaplamalar kobi seviyesindeki şirketlerde aylık olarak hesaplanır. Daha büyük kurumsal firmalarda aylık hesaplamaların yanında 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık dönemlerde de faaliyet raporları hazırlanır ve şirket gidişatı kontrol altına alınmış olur.

Küçük firmaların bu tarz aylık raporları oluşturması, yönetmesi ve hatta uygulayabilmesi Türkiye’deki kobi kültürüne çok da uygun olmadığı için fazla tercih edilmiyor. Daha çok patron kararlarının geçerli olduğu düzende, şirket sahiplerinin gözü o ay cebine giren para dışında hiçbir şeyi görmüyor maalesef. Evet günün sonunda herkes ister birey olsun ister şirket olsun para kazanmak için çalışıyor fakat kazanılan paranın nasıl yönetileceği ayrı bir ustalık konusu. Bir ay içerisinde kazandığınız para, bir sonraki ay olmayabilir. Her zaman yedek tekere ihtiyaç duyacaksınız. Örneğin çek ödemeniz var ve bu ay işleriniz istediğiniz gibi gitmedi. Geçen ayki kazancınızdan da geriye hiç bir şey kalmamış ise, durumunuz pek de iyi değil demektir.

Özetlemek gerekirse, kazancın doğru takip edilmesi muazzam derece önemli. Her şirket para kazanmak ister fakat akıllı şirketler büyümek de ister.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir