e-Ticaret Yapmalı mı? Yapmamalı mı?

Hali hazırda bir fimanız var. Toptan veya perakende olarak ürünlerinizi müşterilerinize satıyorsunuz. Eğer dijitalleşen dünyada internet üzerinden e-ticaret şeklinde satış yapmakta tereddütleriniz varsa gelin birlikte bu konuyu inceleyelim.

İlk olarak konunun ciddiyetinin ve öneminin farkına varılabilmesi için bir istatistik paylaşalım. Türkiye’de yaklaşık 48 milyon internet kullanıcısı var. Bu kitlenin internette mail okumak ve sosyal medyaya girmek haricinde en sık yaptığı eylem, bir ürün hakkında fikir sahibi olmak için araştırma yapmak. Türkiye’nin 1 aylık e-ticaret verilerine bakıldığında, internet kullanıcılarının yüzde 52’sinin satın almak üzere araştırma yaptığını, e-ticaret mağazasını ziyaret ettiğini ve yüzde 43’lük ciddi bir oranın alışverişi tamamladığını görüyoruz. Rakam ile izah etmek gerekirse, Türkiye’deki e-ticaret hacmi yıllık kişi başı 1.029 TL.

Çok net olarak mesajı vermek gerekirse, hemen bugün e-ticaret’e başlayın. Piyasada sizinle aynı ürünü tedarik edebilen onlarca firma varken, sizin halen internet âleminde rekabete girmemiş olmanız ve internet pazarındaki payınızı başkalarının paylaşıyor olması oldukça ciddi bir durum ve siz bunun farkında bile değilsiniz.

e-Ticaret Dünyasına Nasıl Girilir?

e-ticaret dünyasına giriş yapabilmek için karar vermeniz gereken iki seçenek var.

  • Türkiye’nin en büyük e- ticaret platformlarında sanal mağaza açabilirsiniz.
  • Kendi e-Ticaret sisteminizi kurabilirsiniz.

Bilindiği üzere Türkiye’de e- ticaret faaliyeti gösteren Hepsi Burada, Gitti Gidiyor ve n11 gibi siteler mevcut. Bu sitelerde bir sanal mağaza açarak bir iki saat içerisinde satışa başlayabilirsiniz. Bu satış modelindeki en önemli nokta, büyük firmaların gücünden yararlanarak çok hızlı internet kullanıcılarına ulaşabilirsiniz fakat kendi ekosistemlerindeki kurallara tabisiniz. Mesela satış yaptıktan sonra ücretinizi gecikmeli alabilir veya her satıştan komisyon verebilirsiniz. Ayırca sizinle aynı ürünü satan birden fazla sanal mağaza ile rekabet içerisinde olacaksınız. Diğer yandan site kurulumu, bakım, kargo anlaşma ve dijital pazarlama süreçlerinden kurtulmuş olacaksınız.

Kendi e- ticaret sisteminizi kurmak isterseniz, ilk olarak satış yapacağınız bir internet adresinizin olması gerekiyor. Temini ve gerekli işlemlerin yapılabilmesi için yardım alabileceğiniz onlarca firma mevcut. Daha sonrasında internet adresinizden yayın yapacağınız e-ticaret sisteminin (yazılım) kurulumu ve kullanılması aşamalarını geçmeniz gerekiyor. Anahtar teslim e-ticaret sistemi satan ve gerekli eğitim, kurulum ve destek gibi konularda size yardımcı olabilecek şirketler var. Diğer bir nokta banka ile yapacağınız işlemler. e-ticaret yapabilmek için en az bir sanal pos sistemine ihtiyacınız var. Ödemelerinizi bu sanal pos ile anlaşmalı bankanız üzerinden tahsil edebilirsiniz.

Her iki yolun da kendine göre avantaj ve dejavantajları mevcut. İyi analiz edip size en uygun model ile yola çıkabilirsiniz fakat en önemlisi e-ticaret dünyasında olmadığınız her gün sizin payınızın rakiplerce paylaşılması anlamına gelmektedir. Elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir