e-Sınav Nedir?

Özel sektörde pek çok alanda kullanılmaya başlanan e-Dönüşüm uygulamasına devlet kurumları da ayak uyduruyor. Bilindiği üzere, e-Dönüşüm’ün öncülüğünü Gelir İdaresi Başkanlığı elektronik fatura ile yapmaktaydı.

Gün geçtikçe diğer devlet kurumları da bu uygulamanın kullanılmasına katılıyor. En son Milli Eğitim Bakanlığı bugün aldığı kararla tüm motorlu taşıt sürücü kursları ve açık ortaokul ve açık lise sınavlarını elektronik ortamda yapacağını duyurdu. Bu adımla birlikte bakanlık bünyesinde e-Dönüşüm sürecini de başlatmış oldu.

MEB’in aldığı bu kararla birlikte artık insanlar bilmedikleri semtlerde sınavlara girecekleri okulları aramaktan ve hatta sınavlara yetişememe dertlerinden kurtulacaklar. Türkiye genelinde uygulanacak e-Sınav sistemi, yeni açılacak 92 yeni sınav merkezi ile daha yaygın hale getirilecek.

İlk etapta il merkezlerine açılacak olan sınav merkezleri, nüfusun yoğunluğuna göre ilçe merkezlerinde de aktif hale getirilecek. 2018 yılından itibaren yürürlüğe konması beklenen e-Sınav sisteminde, akıllı cihazlar ile aynı anda bin kişinin sınava gireceği bir şekilde tasarlanacak.

Bu dönüşüm ile birlikte engelli vatandaşlar içinde görsel, video animasyon ve işaret diliyle sorular da yer alacak. Aynı zamanda vatandaşların istenilen tarihte ve istenilen saatte sınava girme tercihi bulunacak. Randevu yöntemiyle desteklenen sistem, sınav bitiminde sonuçların öğrenilmesine de imkân sağlayacak.

Basit tasarlanmış sınav uygulaması ile sınava girecek vatandaşların cevap kağıdına yanlış işaretleme gibi hatalardan kurtulmuş olacak. Aynı zamanda e-Sınav uygulaması soru-cevap kâğıdı baskısı, işçilik, tasnif ve nakliye gibi maliyetleri de oldukça azaltacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir