e-Fatura Nedir?

Yıllardan beri süregelen ve iki firma veya şahıslar arası ticaretin temelini oluşturan faturalar, teknolojinin ilerlemesiyle ülkemizde de devlet kontrollü olarak uygulanmaya başlanmıştır.Türkiye’de ilk kez 2013 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı e-fatura kullanımını yıllık cirosu 50 milyon TL üzerinde olan firmalara zorunlu kılmıştır. e-fatura nedir ne değildir kısaca anlatalım:

e-fatura ekosistemi içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı, özel entegretörler ve ciro kapsamındaki firmalar ve şahıslar bulunmaktadır. İki e-fatura mükellefi, aralarında yaptığı ticareti elektronik ortamda iletilen fatura ile gerçekleştirirler. Mevcut ekosistemde GİB sistemin merkezinde bulunmaktadır. Kesilen her e-fatura GİB kontrolünden geçerek karşı tarafa diğer bir değişle alıcıya ulaştırılır.

e-fatura kullanmaya başlamak için ilk önce gerekli evraklarınızı hazırlayıp başvuruda bulunmanız gerekmekte. Daha sonra faturalarınızı dijital olarak imzalamak için kullanacağınız token (usb bellek benzeri) cihazı tarafınıza gönderilecektir. Token elinize ulaştıktan sonra tek yapmanız gereken e-fatura’nın internet sitesine girerek e-fatura kullanımına başlayabilirsiniz. GİB, portal üzerinden kesilen faturaları 6 ay gibi bir süre boyunca saklamaktadır. Dolayısıyla faturaların yedeklenme sorumluluğu size aittir. Tabi ki bir aylık dönem içerisinde çok fatura kesmiyorsanız GİB portal sizin için uygun bir yöntem olacaktır. Fakat çok sayıda fatura kesiyorsanız GİB portal biraz yorucu olabilir.

Tam bu noktada özel entegretörler imdadınıza koşmakta. Kullandığınız muhasebe programından veya özel entegretörlerin sağladığı e-fatura portallarından direkt e-fatura gönderme veya 10 yıl e-fatura saklama hizmeti gibi özel çözümleri ile kolaylık sağlamaktalar. Ayrıca GİB portal kullanarak her e-fatura gönderiminde token’ı bilgisayarınıza takılı ve çalışır durumda olması gerekiyor.  Özel entegretör sistemleri bu noktada da kolaylık sağlamaktadır.

E-Fatura Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Elektronik fatura kullanacaksanız jargon dedikleri birkaç bilgiden haberdar olmanız gerekiyor.

UUID veya ETTN: Daha önce elektronik fatura gördüyseniz “a68ef85a-d500-4e46-9b7c-62c60ca756c3” şeklinde anlamsız rakam ve harflerden oluşan bir dizi gruplanmış karakterler dizisi dikkatinizi çekmiştir. ETTN’nin açılımı evrensel tekil tanımlama numarası anlamına gelmektedir ve faturanın dünya üzerindeki tekil numarasını ifade etmektedir.

GİB ID: Bildiğiniz gibi her kağıt faturanın tekil bir numarası bulunmakta. Elektronik ortamda da tıpkı kağıt faturada olduğu gibi bir fatura numarası mevcut ve adı GİB ID. Fatura numarası diğer bir değişle GİB ID bir kurala tabi. İlk üç karakter harflerden oluşur ve faturanın serisini belirtir. Devamındaki 4 karakter bulunduğumuz yılı ve geri kalan 9 karakter fatura numarasını temsil eder. Örnek: GIB2017000000001. Fatura numarası kesinlikle birbirini takip etmeli ve tekil olmalıdır. GİB fatura numarasının atlanması veya kayma gibi durumlarda cezai yaptırım söz konusudur.

Senaryo: e-fatura kendi içerisinde 4 ana başlığa ayrılmaktadır. Bir faturanın senaryosuna göre davranış biçimi değişkenlik gösterir. Şöyle ki yurtiçinde kestiğiniz faturalar temel veya ticari olmalıdır fakat yurtdışına temel veya ticari fatura kesmezsiniz. Tek tek izah etmek gerekirse;

1-Temel Fatura

Bir e-Fatura temel fatura senaryolu olarak gönderildiğinde herhangi bir kabul veya red cevabı veremezsiniz. Yanlışlık veya anlaşmazlık durumlarında iade faturası kesilmesi gerekir.

2-Ticari Fatura

e-Faturanızı ticari fatura olarak kestiğinizde karşı tarafın ilgili fatura için 7 gün içerisinde kabul veya red cevabımı göndermesi gerekir. 7 gün içerisinde cevaplanmayan faturalar otomatik olarak kabul edilmiş sayılır.

e-Fatura sisteminde fatura iptal etme gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun yerine iade faturası kesme olanağı sağlanmıştır.

3-İhracat

İhraç işlemlerinde kullanılan e-Fatura türüdür. Yurtdışına göndereceğiniz faturaların tamamı ihracat senaryolu olmak zorundadır.

4-Yolcu Beraber

Adından da anlaşılacağı üzere yurtdışından yolcu ile birlikte giden ürünleri temsil eden fatura türüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir